zankaazapytania

Wszystko co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji – Wasze pytania

Czy mogę zajść w ciążę, jeśli mam miesiączkę?

Prosta odpowiedź brzmi: tak, możesz. Powodem, dla którego można zajść w ciążę, nawet jeśli ma się miesiączkę, jest to, że kiedy dochodzi do owulacji, oznacza to, że jajeczko jest dojrzałe w jajnikach, a owulacja może wystąpić wystarczająco blisko miesiączki. Jeśli krwawisz, nie musi to oznaczać, że jesteś niepłodna w tym okresie, ponieważ cykl kobiety jest dość złożony i bardzo indywidualny. Nie ma „bezpiecznego” okresu w miesiącu, w którym nie wolno stosować antykoncepcji, chociaż są okresy, kiedy jest się najbardziej płodnym. Jeśli więc nie chcesz zajść w ciążę, musisz podjąć kroki w celu zapewnienia sobie skutecznej antykoncepcji.

Nie należy też zapominać, że plemniki mogą przetrwać w układzie rozrodczym kobiety nawet do sześciu dni. Oznacza to, że zajście w ciążę może być możliwe wkrótce po zakończeniu miesiączki, jeśli owulacja wystąpi wcześnie, zwłaszcza jeśli masz naturalnie krótki cykl menstruacyjny.

Czy stosunek przerywany jest bezpieczny?

Metoda przerywanego stosunku nie jest skutecznym sposobem zapobiegania ciąży, ponieważ nie wszystkie plemniki są uwalniane podczas szczytowania. Preejakulat również zawiera pewne ilości plemników, co oznacza, że wyciągnięcie przed szczytowaniem nastąpi zbyt późno, ponieważ do zapłodnienia jajeczka kobiety wystarczy jeden plemnik. Dlatego nawet jeśli on nie dokończy stosunku, metoda wczesnego wyciągnięcia członka może doprowadzić do zajścia w ciążę. Czy wiesz, że co roku 22 na 100 kobiet stosujących metodę przerywanego stosunku zajdzie w ciążę? Jest to bardzo wysoka liczba. Jeśli wiesz, że nie chcesz zajść w ciążę, zalecana jest o wiele bardziej skuteczniejsza metoda – metoda antykoncepcji hormonalnej.

Co z estrogenami i występowaniem migreny podczas stosowania środków antykoncepcyjnych?

Jak wiadomo, każdy jest inny i niektóre środki antykoncepcyjne mogą, ale nie muszą, powodować migreny. Jeśli od środków antykoncepcyjnych masz migreny, skontaktuj się z lekarzem, na pewno dobierzecie odpowiednią metodę antykoncepcji hormonalnej.

Czy mogę ponownie użyć prezerwatywy?

Odpowiedź jest jasna i prosta: NIE. Nigdy nie używaj prezerwatywy więcej niż jeden raz. W takim przypadku nie będzie ona stanowiła dla Ciebie skutecznej bariery ochronnej!

Co robić, jeśli prezerwatywa pęknie podczas stosunku?

Należy wówczas natychmiast zaprzestać uprawiania seksu. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko zajścia w ciążę lub zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Prezerwatywa stanowi barierę dla plemników i wszelkiego rodzaju infekcji przenoszonych drogą płciową. Jeśli ta bariera zostanie uszkodzona lub usunięta, nie będziesz dłużej chroniona.

Co zrobić, jeśli prezerwatywa pękła i przestaliśmy, ale mój partner ma wynik pozytywny na obecność wirusa H.I.V.?

W przypadku pęknięcia prezerwatywy, gdy Twój partner jest lub może być nosicielem wirusa H.I.V. (a Ty nie jesteś), dostępny jest pewien lek leczniczy. To leczenie doraźne istnieje, ponieważ istnieje pewne ryzyko przeniesienia zakażenia. Aby zmniejszyć ryzyko rzeczywistego przeniesienia lub nabycia zakażenia H.I.V., należy stosować tzw. profilaktykę poekspozycyjną H.I.V. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza i z nim porozmawiać.

Oczywiście można też zajść w ciążę, gdy prezerwatywa pęknie. W takim przypadku istnieją pigułki: antykoncepcja awaryjna, tzw. pigułki „po”, które należy zażyć jak najwcześniej po takim zdarzeniu. Więcej informacji na temat antykoncepcji awaryjnej można znaleźć tutaj.

Zobacz również:

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *