packings of pills and capsules of medicines on white background

Okresy w trakcie przyjmowania pigułek – prawdziwe czy udawane?

Miesiączka, krwawienie z odstawienia i wszystko pomiędzy. Przyjrzyjmy się faktom. Okres.

Jak to wygląda?

  • Krwawienie występujące podczas przerw w stosowaniu antykoncepcji złożonej, takiej jak pigułka, plaster lub pierścień, nazywane jest krwawieniem z odstawienia.
  • Nieplanowane krwawienie w czasie stosowania antykoncepcji nazywane jest krwawieniem z odstawienia lub plamieniem i może mieć postać jasnobrązowej wydzieliny lub przypominać prawdziwy okres.
  • Miesiączka może wystąpić bez owulacji
  • Czynniki stylu życia mogą mieć wpływ na owulację i miesiączkę

Przestrzeganie rytuału „21 dni przyjmowania i 7 dni przerwy” w stosowaniu pigułek jest dla wielu kobiet drugą naturą. Często jednak towarzyszy temu powszechne błędne przekonanie, że siedmiodniowa przerwa pozwala na uzyskanie regularnego, regularnego jak w zegarku okresu bez niespodzianek. Jednak wraz z aktualizacją wytycznych zalecających ciągłe stosowanie pigułek bez konieczności robienia przerwy, pojawiło się zamieszanie wokół tego, czym tak naprawdę jest krwawienie miesięczne! Jeśli więc nie jest to okres, to co nim jest?

Więc… co to jest okres?

Na początek wróćmy do podstaw. Często mówimy o typowym cyklu trwającym 28 dni. Jest to wprawdzie średnia, ale normalny cykl może trwać od 21 do 35 dni. Faza lutealna, która następuje po owulacji, trwa zwykle od 10 do 16 dni.

Każdego miesiąca Twoje ciało przygotowuje się do zajścia w ciążę, a wyściółka macicy (zwanej też macicą) grubieje, przygotowując się na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Jeśli tak się nie dzieje, macica pozbywa się wyściółki. Jest to miesiączka i pierwszy dzień cyklu.

Owulacja występuje zwykle około 14. dnia cyklu miesiączkowego. Chociaż można przypuszczać, że regularny cykl wskazuje na owulację – proces, w którym jajeczko zostaje uwolnione z jajników – niekoniecznie jest to prawdą.

Anowulacja jest terminem używanym do opisania braku owulacji w danym cyklu. Niestety, nie ma sposobu, by dostrzec tę anowulację w kategoriach długości cyklu i przebiegu miesiączki. Poziom estrogenów jest odpowiedzialny za zrzucanie wyściółki macicy – na ten poziom nie ma wpływu uwolnienie (lub nieuwolnienie) jajeczka. Dlatego też miesiączka pozostanie niezmieniona, podczas gdy anowulacja pozostanie niewykryta.

Interesujące jest również to, że czynniki zewnętrzne mogą wpływać na zdolność do owulacji. Oprócz estrogenu i progesteronu – głównych graczy w grze o miesiączkę – przysadka mózgowa wnosi do tej mieszanki swoje umiejętności, a mianowicie produkuje hormon luteinizujący (LH) i hormon stymulujący pęcherzyki jajnikowe (FSH). Gruczoł ten jest kontrolowany przez hormony z podwzgórza, które reaguje na doświadczenia i zagrożenia, jakie na nas czyhają, decydując, czy ten miesiąc jest odpowiedni, by zajść w ciążę.

Choroba, utrata wagi i zaburzenia rytmu snu mogą być postrzegane przez podwzgórze jako sytuacje negatywne, które kontroluje cykl menstruacyjny, uniemożliwiając w ten sposób uwolnienie jajeczka: niezwykła cecha ewolucyjna czy osądzający biologiczny obserwator? Może jedno i drugie!

Dlaczego mamy miesiączki?

Miesiączka i płodność są ze sobą nierozerwalnie związane. Estrogen i progesteron to hormony, które odgrywają istotną rolę w miesiączce i ogólnym zdrowiu kobiety.

Czy podczas przyjmowania pigułek pojawiają się miesiączki?

Krwawienie występujące podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, jeśli pomiędzy kolejnymi opakowaniami pigułek nie ma przerwy w przyjmowaniu pigułek – nazywane jest krwawieniem z odstawienia i stanowi reakcję na odstawienie hormonów zawartych w pigułce – stąd nazwa!

Jednym ze sposobów, w jaki hormonalne środki antykoncepcyjne zapobiegają ciąży, jest ścieńczenie wyściółki macicy, zwanej endometrium, poprzez zmniejszenie jej wzrostu. To właśnie ten efekt wpływa na krwawienie i często skutkuje lżejszymi krwawieniami z odstawienia podczas przerwy w przyjmowaniu tabletek, w porównaniu z krwawieniami występującymi podczas miesiączki.

Zmniejszony wzrost endometrium sprawia, że krwawienia miesięczne nie są już konieczne i dlatego krwawienie z odstawienia nie może być wiarygodnym wskaźnikiem, że jesteś w ciąży. (Więcej na ten temat później).

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na przerwę w stosowaniu tabletek złożonych, nie powinna ona trwać dłużej niż 7 dni, ponieważ dłuższy okres może oznaczać owulację, co zmniejszy skuteczność antykoncepcyjną tabletek.

Nie są to więc prawdziwe okresy. Czy to ma znaczenie?

Nie! W rzeczywistości, dla niektórych kobiet „udawane” miesiączki są lepsze! Antykoncepcja hormonalna może być rozwiązaniem dla kobiet, które cierpią z powodu obfitych lub bolesnych miesiączek. Kobiety często wypowiadają się:

„Normalnie cierpię z powodu bardzo obfitych miesiączek, a dzięki tej tabletce stały się one znacznie lżejsze i mniej bolesne”.

Złożone metody antykoncepcji (pigułka, plaster i pierścień) mogą również oferować elastyczność w zakresie tego, czy i kiedy chcesz krwawić,

Długotrwałe stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie ma żadnego wpływu na długoterminową płodność. Może to być więc rozwiązanie korzystne dla wszystkich.

Zobacz również:

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *