break

Kiedy należy zrobić przerwę w stosowaniu antykoncepcji?

Istnieją pewne scenariusze, które mogą oznaczać, że przerwa w stosowaniu antykoncepcji – lub całkowite jej odstawienie – jest właściwym wyborem dla danej pacjentki.

Wiek

W przypadku większości osób stosujących antykoncepcję, a korzyści wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej są często większe niż prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków. Istnieją jednak sytuacje, w których ryzyko związane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej może przewyższać korzyści. Z tego powodu na ogół odradza się stosowanie złożonej antykoncepcji hormonalnej osobom powyżej 50 roku życia.

Z wiekiem u kobiet zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy – choroby, w której kości stają się kruche i łamliwe. Stosowanie zastrzyku wiąże się z niewielkim spadkiem gęstości mineralnej kości, który powraca do normy po zaprzestaniu jego stosowania, ale dla niektórych osób może to oznaczać, że z wiekiem zastrzyk staje się mniej odpowiednim wyborem.

Planowanie rodziny

Jeśli myślisz o założeniu rodziny, to prawdopodobnie będziesz chciała całkowicie zaprzestać stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Efekty uboczne

Zazwyczaj wszelkie negatywne skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej zmniejszają się wraz z długością okresu jej stosowania. Jest mało prawdopodobne, aby po stosowaniu danego środka antykoncepcyjnego przez okres dłuższy niż kilka miesięcy pojawiły się nowe skutki uboczne, ale jeśli pacjentka uważa, że tak jest w jej przypadku, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Jeśli jednak pacjentka próbuje nowego hormonalnego środka antykoncepcyjnego lub próbowała już kilku z nich i odczuwa niepożądane skutki uboczne, może rozważyć przejście na inną metodę.

Zmiana środków antykoncepcyjnych

Jeśli pacjentka zdecyduje się na zmianę metody antykoncepcji, ma do wyboru wiele opcji. Nie trzeba robić przerwy między stosowaniem hormonalnych metod antykoncepcji, a w przypadku stwierdzenia, że antykoncepcja hormonalna nie spełnia swoich funkcji, można od razu przejść na metody niehormonalne.

Postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak waga, palenie tytoniu lub występowanie w rodzinie chorób nowotworowych lub zakrzepów krwi. Takie przypadki są bardzo indywidualne, a najlepsze alternatywy będą się różnić w zależności od osoby.

Czy powinnaś zrobić sobie przerwę od przyjmowania tabletek?

Krótko mówiąc, z medycznego punktu widzenia nie ma potrzeby przerywania stosowania antykoncepcji hormonalnej, chyba że przemawiają za tym indywidualne okoliczności. Dotyczy to wszystkich metod antykoncepcji hormonalnej, zarówno złożonych metod antykoncepcji hormonalnej, takich jak pigułka, plaster lub pierścień dopochwowy, jak i metod opartych wyłącznie na progestagenach, takich jak minipigułka, implant, zastrzyk lub spirala hormonalna. Dopóki pacjentka czuje się dobrze, a stosowana przez nią metoda jest uważana za bezpieczną i skuteczną, może ją stosować tak długo, jak będzie jej to odpowiadać.

Zobacz także:

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *