Couple with menstruation cycle calendar and contraceptives. Tiny people using contraception for reproductive health flat vector illustration. Birth fertility control, pregnancy, gynecology concept

Jak długo można stosować antykoncepcję?

Jak długo można stosować antykoncepcję?

Antykoncepcja hormonalna przez wiele par jest uznawana za bardzo skuteczną, a zarazem najwygodniejszą formę zapobiegania niechcianej ciąży. Może mieć różne formy, między innymi takie jak ringi antykoncepcyjne czy też plastry antykoncepcyjne Evra, jednak największą popularnością cieszą się tabletki. Jak długo można je stosować?

Czas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Ze względu na fakt, że tabletki są wygodną formą antykoncepcji, wiele kobiet stosuje je przez kilka, a niekiedy nawet kilkanaście lat. Z czasem jednak sporo Pań zadaje sobie pytanie, jak długo można stosować antykoncepcję? Otóż można to robić przez wiele lat bez konieczności robienia przerwy w stosowaniu przepisanych przez lekarza środków. Antykoncepcja hormonalna nie jest dostępna od ręki, żeby móc kupić tabletki należy mieć receptę. Z tego powodu każda pacjentka musi przynajmniej raz do roku udać się na wizytę do swojego ginekologa. Oczywiście jest również wygodniejsza opcja, jak chociażby elektroniczna recepta, którą wystawiają lekarze online.

Lekarz podczas wizyty przeprowadza dokładny wywiad, dzięki któremu poznaje styl życia pacjentki i uzyskuje informacje o jej ewentualnych dolegliwościach. Dodatkowo zleca różne badania, dzięki czemu dobrze zna stan zdrowia pacjentki. Jeśli pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania do przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, kobieta z pewnością dowie się o tym od lekarza.

Sposób odstawienia antykoncepcji hormonalnej

Należy mieć świadomość, że działanie środków antykoncepcyjnych jest odwracalne, wobec czego kobieta, która zrezygnuje z jej stosowania w dalszym ciągu będzie płodna. Konieczne jest jednak przemyślane odstawienie antykoncepcji hormonalnej. Najlepszym pomysłem jest dokończenie listka do końca i nieprzyjmowanie kolejnych tabletek.

Warto również mieć na uwadze to, że istnieją inne środki doraźne, które można zażyć w przypadku, kiedy zaistniała możliwość zajścia w niechcianą ciążę. Taka tabletka po typu EllaOne lub tabletka Escapelle to wygodne rozwiązanie, jednak aby móc z niego skorzystać, również potrzebna jest recepta od lekarza.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *