OKRS

Jak antykoncepcja może pomóc w przypadku obfitych i bolesnych miesiączek

Czy wiesz, że niektóre środki antykoncepcyjne mogą zatrzymać obfite miesiączki i zmniejszyć ból? Sprawdź, jakie środki antykoncepcyjne są najlepsze w danym przypadku i jakich metod powinnaś unikać.

Jak wygląda sytuacja?

  • Przeciętna miesiączka powoduje utratę 30-40 ml krwi – obfita miesiączka może mieć objętość ponad 80 ml.
  • Nie zawsze istnieje znana przyczyna obfitych miesiączek, ale mogą one być wynikiem włókniaków lub endometriozy.
  • Ból miesiączkowy jest spowodowany skurczami macicy
  • Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą sprawić, że miesiączki będą lżejsze i mniej bolesne


W ciągu swojego życia kobieta ma średnio 500 miesiączek. Jeśli weźmiemy „typowy” 28-dniowy cykl i policzymy siedem z tych dni jako dni krwawienia, to daje to prawie dziesięć lat krwawienia. Dziesięć lat. To bardzo dużo! A jeśli doświadczasz obfitych i bolesnych miesiączek, dziesięć lat to bardzo długo, aby po prostu przez to cierpieć.

Na szczęście środki antykoncepcyjne mają zastosowanie nie tylko w zapobieganiu ciąży i mogą pomóc położyć kres comiesięcznym zaburzeniom i bolesnym miesiączkom.

Czym są obfite miesiączki?

Średnia ilość krwi traconej przez kobietę podczas okresu wynosi około 30-40 ml, co odpowiada 6-8 łyżeczkom do herbaty. Obfite krwawienie, znane również pod medyczną nazwą menorrhagia, jest definiowane jako „80 ml lub więcej podczas każdej miesiączki, miesiączki trwające dłużej niż siedem dni lub obie te przypadłości”.

Istnieją wskaźniki pozwalające ocenić ilość traconej krwi, ale na szczęście używanie łyżeczki nie musi być jednym z nich! Zmiana podpasek co 1-2 godziny, wydalanie skrzepów krwi większych niż 2,5 cm i krwawienie przez ubranie mogą wskazywać na menorrhagię.

Co jest przyczyną obfitych miesiączek?

Dla wielu kobiet obfite miesiączki nie mają oczywistej przyczyny. Jednak w przypadku niektórych z nich w grę może wchodzić problem leżący u ich podłoża. Przyczyną obfitych miesiączek mogą być zarówno włókniaki, jak i endometrioza, a także inne schorzenia, takie jak choroba zapalna miednicy. Wykazano, że obecność wkładki wewnątrzmacicznej (spirali miedzianej) również może powodować obfite miesiączki.

Ze względu na możliwość wystąpienia różnych przyczyn, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli masz obfite miesiączki lub zauważyłaś jakiekolwiek zmiany w stosunku do swojego normalnego cyklu. Obfite miesiączki mogą być przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza, a lekarz pierwszego kontaktu może to sprawdzić za pomocą prostego badania krwi. Podobnie jak w przypadku większości spraw związanych z miesiączką, „normalne” u jednej osoby jest „nieregularne” u innej, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co jest dla ciebie normalne.

Jak zatrzymać obfite miesiączki

W zależności od przyczyny obfitych miesiączek, dostępne są hormonalne i niehormonalne metody leczenia. Niehormonalne metody leczenia obejmują kwas traneksamowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen.

Hormonalne środki antykoncepcyjne – pigułka złożona, plaster, pierścień dopochwowy, pigułka zawierająca tylko progestagen oraz system wewnątrzmaciczny – mogą być skuteczne w leczeniu obfitych i bolesnych miesiączek.

Co powoduje bóle miesiączkowe?

Ból miesiączkowy jest spowodowany skurczami macicy, które mają pomóc w usunięciu wyściółki macicy. Naczynia krwionośne są tak mocno ściśnięte, że dopływ tlenu do macicy jest chwilowo odcięty. Brak tlenu w tkankach powoduje uwalnianie substancji chemicznych wyzwalających ból. Organizm wytwarza również substancje chemiczne zwane prostaglandynami, które powodują silniejsze skurcze macicy, co dodatkowo potęguje ból.

W niektórych przypadkach ból miesiączkowy może być wynikiem choroby podstawowej, takiej jak endometrioza lub włókniaki.

Kiedy miesiączka nie jest miesiączką?

Kiedy ponad 50 lat temu opracowywano pigułkę, naukowcy sądzili, że pomysł ten będzie bardziej akceptowalny, jeśli kobiety nadal będą doświadczać krwawienia miesięcznego. Opracowano wytyczne, które odtworzyły naturalny cykl 28-dniowy, dzięki czemu co dwadzieścia jeden dni występuje 7-dniowa przerwa. Jednak krwawienie, które pojawia się podczas przerwy w przyjmowaniu pigułek, nie jest tak naprawdę miesiączką – jest to krwawienie z odstawienia.

Podczas stosowania pigułki złożonej endometrium (wyściółka macicy) rozrasta się jedynie w niewielkim stopniu, co oznacza, że krwawienie miesięczne nie jest konieczne. Ciągłe przyjmowanie pigułki jest całkowicie bezpieczne, a zalecenia zostały ostatnio zaktualizowane, aby to potwierdzić.

Gdy tabletka jest przyjmowana w ten sposób, hormony w niej zawarte wiążą się z receptorami w endometrium i zapobiegają krwawieniu. Z czasem może jednak wystąpić krwawienie międzymiesiączkowe. Może ono występować w postaci plamienia lub cięższego, bardziej podobnego do miesiączki krwawienia i może wskazywać na potrzebę przerwy w przyjmowaniu tabletek, trwającej maksymalnie siedem dni. Następnie można powrócić do ciągłego przyjmowania pigułek, pomijając przerwy na krwawienie z odstawienia.

Badania wykazują, że wystąpienie krwawienia z odstawienia jest bardziej prawdopodobne w przypadku ciągłego stosowania tabletek – w przeciwieństwie do cyklicznego stosowania z 7-dniową przerwą. Z czasem jednak częstotliwość i intensywność krwawień z odstawienia zmniejsza się.

Pigułka jako metoda leczenia obfitych miesiączek

Istnieją dowody na to, że stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych skutkuje lżejszymi miesiączkami. Złożone tabletki antykoncepcyjne, plastry i pierścień dopochwowy mogą być stosowane w celu łagodzenia obfitych miesiączek i bólu miesiączkowego.

Niewiele jest dowodów wskazujących na ich skuteczność w zwalczaniu bólu miesiączkowego, ale korzystne może być ciągłe stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, co pozwala uniknąć krwawień z odstawienia; badania wykazały, że w perspektywie krótkoterminowej przynosi to korzyści w porównaniu z bardziej tradycyjnym cyklicznym stosowaniem (z przerwami).

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *