Projekt bez tytułu

DOJRZEWANIE

Wraz z wiekiem twoje ciało przechodzi szereg zmian, zwanych dojrzewaniem, a szybkość tych zmian jest inna dla każdego.

Większość ludzi w wieku od 8 do 18 lat przechodzi etap rozwoju zwany dojrzewaniem. W tym czasie możesz doświadczyć wielu fizycznych i emocjonalnych zmian, chociaż dokładnie, czym one są i kiedy się pojawią, będą się różnić w zależności od osoby.

Dojrzałość płciowa ma miejsce wtedy, gdy ciało człowieka zaczyna się zmieniać fizycznie i psychicznie z ciała dziecka w dorosłego. Pod wieloma względami jest to niesamowita część bycia człowiekiem i dorastania.

Zmiany w naszych ciałach w okresie dojrzewania przygotowują nasze ciała do reprodukcji. Nasze ciała zwykle zaczynają się przygotowywać na wiele lat przed tym, zanim faktycznie zapragniemy mieć dzieci.

Nie ma „normalności”, jeśli chodzi o dojrzewanie i każdy doświadcza tego inaczej. Niektóre osoby mogą zacząć odczuwać oznaki dojrzewania w młodym wieku, inne mogą zacząć się nieco później, a niektórzy będą mieć wrażenie, że się zatrzymuje i zaczyna z przerwami.

Dojrzewanie wpływa również na ludzi w różny sposób w zależności od płci.

CZYM JEST PŁEĆ?

Płeć to słowo, którego używamy, aby mówić o różnych typach ciał o różnej roli, jaką odgrywają w rozmnażaniu.

Chociaż nasza płeć może być determinowana przez rzeczy, których nie możemy zobaczyć, takie jak nasze chromosomy (które znajdują się w komórkach w naszym ciele), zwykle decydujemy, czy ktoś jest kobietą, czy mężczyzną, na podstawie fragmentów jego ciała, które możemy zobaczyć. Więc kiedy dziecko urodzi się ze sromem i pochwą, będzie nazywane kobietą/dziewczyną. Dziecko urodzone z penisem i jądrami będzie nazywane chłopcem/chłopcem.

Niektórzy ludzie są interpłciowi, co oznacza, że ​​ich zewnętrzne części ciała nie wskazują na bycie mężczyzną lub kobietą, kiedy się rodzą. Inne osoby interpłciowe mogą nie doświadczać dojrzewania w sposób, którego by się spodziewały, ponieważ rzeczy, których nie widzimy, jak ich narządy rozrodcze wewnątrz ich ciała lub ich chromosomy, nie pasują do ich zewnętrznych części ciała lub genitaliów (penisa, sromu itp. )

Ludzie będą mieli inne doświadczenia związane z dojrzewaniem w zależności od tego, czy są płci męskiej, żeńskiej czy interpłciowej, a to dlatego, że ich ciała wytwarzają różne poziomy hormonów.

Należy pamiętać, że płeć biologiczna nie każdego będzie taka sama. Niektórzy ludzie identyfikują się z płcią inną niż ich płeć biologiczna, która jest znana jako transpłciowa.

ROLA HORMONÓW

Słowo, które możesz często słyszeć w związku z dojrzewaniem, to „hormony”. Hormony są przyczyną wielu zmian, jakich doświadczają ludzie w okresie dojrzewania.

CZYM SĄ HORMONY?

Hormony to substancje chemiczne, które są naturalnie wytwarzane w organizmie i uwalniane do krwiobiegu, aby wysyłać wiadomości do innych części ciała. Różne hormony będą wysyłać różne wiadomości, co z kolei wywoła różne zmiany w okresie dojrzewania.
W okresie dojrzewania hormony płciowe są uwalniane i zaczynają powodować zmiany fizyczne. Hormony płciowe to substancje chemiczne w naszych ciałach, które w okresie dojrzewania wytwarzają cechy „męskie” i „żeńskie”.

„Męski” hormon, testosteron, jest wytwarzany w jądrach, co oznacza, że ​​zwykle chłopcy/osoby z penisami i jądrami produkują więcej testosteronu.
W jajnikach wytwarzany jest „żeński” hormon, estrogen, co oznacza, że ​​zazwyczaj dziewczynki/osoby z pochwą i sromem wytwarzają więcej estrogenu.
Większość ludzi ma przynajmniej trochę obu hormonów, ponieważ w organizmie jest wiele innych miejsc, w których hormony te są produkowane w mniejszych ilościach.

ZMIANY W TWOIM CIELE

Zmiany w Twoim ciele będą następować z czasem, a szybkość zmian będzie inna dla każdej osoby. To normalne, że ludzie zaczynają dostrzegać oznaki dojrzewania w różnym czasie, więc staraj się nie porównywać siebie z innymi ludźmi .

Większość ludzi odczuje następujące zmiany:

  • Urośniesz
  • Wyhodujesz włosy na ciele w miejscach, w których wcześniej ich nie miałaś/eś, np. na nogach, pod pachami, na genitaliach i na twarzy
  • Gruczoły potowe pod pachami i między nogami staną się bardziej aktywne
  • Na twarzy i ciele mogą pojawić się plamy
  • Twoje włosy mogą się przetłuszczać
  • Twój głos będzie głębszy
  • Twoje sutki mogą stać się bardziej wrażliwe
  • Twoje mięśnie będą się rozwijać i możesz zauważyć różnice w ramionach, nogach, brzuchu i klatce piersiowej.

UTRZYMYWANIE CZYSTOŚCI

Z powodu zmian hormonalnych w twoim ciele możesz się bardziej pocić, a twoje włosy i skóra stają się bardziej tłuste. Bardzo ważne jest, aby zachować czystość i regularnie się myć. Nie potrzebujesz mnóstwa wymyślnych rzeczy na półce w łazience, wystarczy mydło i woda. Niektórzy ludzie decydują się na użycie dezodorantu, aby powstrzymać śmierdzący zapach pod pachami w ciągu dnia.

DOJRZEWANIE A ZDROWIE PSYCHICZNE

Dojrzewanie to czas wielkiego przejścia między „dzieciństwem a dorosłością”, a ludzie często mówią o fizycznych zmianach, które zachodzą w wyniku tego. Ale ważne jest, aby uznać znaczący wpływ dojrzewania na zdrowie psychiczne ludzi.

Nastolatki są często określane jako „nastrojowe”, ale może to lekceważyć ogromną emocjonalną zmianę, jaką przynosi dojrzewanie.

Pamiętaj, że Ty i Twoje zdrowie psychiczne ma znaczenie! Okres dojrzewania (etap rozwoju między byciem dzieckiem, a byciem dorosłym) to świetny czas, aby zacząć wprowadzać pomocne nawyki i rutyny, które mogą wspierać Twoje samopoczucie psychiczne i emocjonalne.

Istnieją również zmiany, które mogą przydarzyć się różnym osobom w zależności od ich płci.

CHŁOPCY – DOJRZEWANIE

Jeśli masz penisa i jądra, prawdopodobnie Twój organizm będzie wytwarzał więcej hormonu testosteronu niż estrogenu. Oto niektóre ze zmian, których możesz się spodziewać w wieku od 10 do 18 lat.

GENITALIA

Istnieje wiele zmian, które zajdą na twoich genitaliach podczas dojrzewania.

Twój penis i jądra powiększą się i zaczną produkować nasienie.

Prawdopodobnie zaczniesz doświadczać erekcji, kiedy gąbczasta tkanka penisa wypełni się krwią i stanie się twarda. Może się to zdarzyć, gdy jesteś podekscytowany seksualnie, a także gdy nie jesteś; może się wydawać, że czasami twój penis ma swój własny rozum!

CZYM JEST EJAKULACJA?

U mężczyzn wytrysk następuje, gdy nasienie (zazwyczaj zawierające plemniki) jest wydalane z penisa w wyniku orgazmu.

WZROST TKANEK PIERSI

Każdy ma tkankę piersiową, bez względu na płeć.

W przypadku chłopców/osób z penisem ich klatka piersiowa będzie rozwijać się poprzez zwiększenie masy mięśniowej, w szczególności mięśnia piersiowego.

Często zdarza się, że poziom testosteronu spada w różnych momentach dojrzewania, co może powodować wzrost poziomu estrogenu, powodując zwiększenie się piersi.

WZROST WŁOSÓW

Często rosną włosy pod pachami, na klatce piersiowej, nogach, twarzy i wokół genitaliów. Umieszczenie i ilość włosów będzie się różnić w zależności od osoby.

DZIEWCZYNY

Jeśli masz srom i pochwę, prawdopodobnie twoje ciało będzie produkować więcej hormonu estrogenu niż testosteronu. Oto niektóre zmiany, których możesz się spodziewać w wieku od 8 do 18 lat.

GENITALIA

Istnieje wiele zmian, które zajdą na twoich genitaliach podczas dojrzewania.

W okresie dojrzewania normalne jest, że pochwa wydziela upławy – jest to niewielka ilość przejrzystego lub mlecznego płynu, który wydobywa się z pochwy i utrzymuje ją w zdrowiu.

Ilość może się zmieniać z dnia na dzień. Jeśli wydzielina zmienia kolor lub konsystencję, brzydko pachnie, jest jej nietypowa ilość, swędzenie w okolicy pochwy lub ból brzucha, może to być wynikiem infekcji i należy udać się do lekarza.

Okres

Rozpocznie się również miesiączka (menstruacja) w pewnym momencie okresu dojrzewania. Miesiączka jest częścią twojego cyklu płodności, kiedy niepotrzebna krew i tkanka jest uwalniana z macicy przez pochwę.

Kobiety, które dostają miesiączki, trwają od kilku dni do tygodnia, pojawiają się co cztery do pięciu tygodni. Dla niektórych osób są one regularne, a dla innych nieregularne. Często zdarza się, że kobiety mają nieregularne miesiączki, stają się bardziej regularne wraz z wiekiem.

Ważne jest, aby wiedzieć, że u niektórych osób miesiączki zaczynają się dopiero w wieku 16 lub 17 lat. Ponadto niektóre kobiety w ogóle nie mają miesiączki.

WZROST TKANEK PIERSI

U dziewcząt sutki i piersi zaczną puchnąć i wypełniać się.

Często jedna pierś rozwija się szybciej niż druga, a jedna pierś jest większa od drugiej. Piersi mogą rozwijać się do 18 roku życia lub dłużej i mogą zmieniać rozmiar, kształt i wrażliwość przez całe życie, na przykład w różnych momentach cyklu miesiączkowego.

WZROST WŁOSÓW

Często rosną włosy pod pachami, na nogach i wokół genitaliów. Wiele osób zauważa również włoski pojawiające się wokół sutków, pod pępkiem i na twarzy (np. na górnej wardze i brodzie). Umieszczenie i ilość włosów będzie się różnić w zależności od osoby.

KAŻDY JEST INNY

W miarę dojrzewania możesz spodziewać się wielu zmian w ciągu zaledwie kilku lat. Może to być przytłaczające doświadczenie, zwłaszcza jeśli czujesz, że twoje ciało zmienia się w sposób inny niż twoi przyjaciele.

Porównywanie się do innych ludzi może być kuszące, ale nie ma „normalności”, jeśli chodzi o ciała, ponieważ każdy jest inny i wyjątkowy.

Jeśli chcesz porozmawiać z kimś o zmianach zachodzących w Twoim ciele z powodu dojrzewania, możesz porozmawiać z przyjaciółmi, rodziną, zaufaną osobą dorosłą, czy lekarzem.

Zespół e-przychodnie.pl

Zobacz także:

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *