plan

Czy muszę dać organizmowi odpocząć od antykoncepcji hormonalnej?

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć odstawić antykoncepcję, ale pytanie brzmi: czy musisz to zrobić?

Jak sprawa wygląda w praktyce?

  • Instrukcje dotyczące złożonych metod antykoncepcji hormonalnej (tabletki, plastry i pierścień dopochwowy) przewidują siedmiodniową przerwę w przyjmowaniu tabletek co miesiąc, ale niektóre pacjentki zastanawiają się, czy nie powinny zrobić dłuższej przerwy w stosowaniu antykoncepcji.
  • W przypadku większości kobiet nie ma medycznych powodów, aby robić dłuższą przerwę w stosowaniu antykoncepcji.
  • Niektóre indywidualne okoliczności, takie jak wiek, historia rodziny i plany na przyszłość, mogą oznaczać, że przerwa lub całkowite zaprzestanie stosowania antykoncepcji jest dobrym pomysłem.
  • Długotrwałe stosowanie antykoncepcji nie ma negatywnego wpływu na płodność.
  • Ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi może wzrosnąć w przypadku przerwania stosowania złożonej antykoncepcji hormonalnej, a następnie ponownego rozpoczęcia jej stosowania po upływie ponad czterech tygodni.
  • Złożona antykoncepcja hormonalna może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi i szyjki macicy, ale może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka endometrium, jelita grubego i jajników.

Jeśli już od jakiegoś czasu stosujesz antykoncepcję hormonalną, możesz zastanawiać się, czy nie nadszedł czas na przerwę. Jest to całkowicie uzasadniona obawa wielu osób, niezależnie od tego, czy zauważają one możliwe skutki uboczne, czy myślą o staraniach o dziecko, czy też po prostu chcą wypróbować inną metodę. Istnieje wiele powodów, dla których można chcieć odstawić antykoncepcję, ale pytanie brzmi: czy jest to konieczne?

Przede wszystkim wyjaśnijmy, co dokładnie mamy na myśli, mówiąc o przerwie w stosowaniu antykoncepcji. Osoby stosujące złożoną antykoncepcję hormonalną w postaci pigułek, plastrów i pierścieni dopochwowych mogą co miesiąc zrobić tygodniową przerwę w stosowaniu wybranej metody, ale dowody wskazują, że nie jest to konieczne.

Przygotowaliśmy pełne zestawienie informacji na temat przyjmowania tabletek w odstępach miesięcznych, jednak w tym artykule omówimy, co nauka mówi o dłuższych przerwach: odstawieniu antykoncepcji hormonalnej na dłużej niż tydzień lub dwa.

Co się dzieje, gdy tabletka jest przyjmowana przez dłuższy czas?

Niektóre osoby obawiają się, że przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych w sposób ciągły przez długi okres czasu – kilka lat – spowoduje nagromadzenie hormonów w ich organizmie, a przerwa w ich przyjmowaniu pomoże „zresetować” sytuację. Inne osoby obawiają się, że ich organizm pracuje ciężej w trakcie przyjmowania pigułek lub jest narażony na stres związany z hormonami zawartymi w niektórych środkach antykoncepcyjnych. Są to logiczne wątpliwości, które ma wiele z nas, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób nasza antykoncepcja wpływa na nas. Jednak gdy zrozumiemy, jak działa pigułka, jest to całkiem uspokajające.

Większość metod antykoncepcji hormonalnej działa w taki sposób, aby zatrzymać owulację, zapobiegając w ten sposób zapłodnieniu komórki jajowej, a w konsekwencji ciąży. Hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych, które to umożliwiają, zasadniczo wstrzymują cykl miesiączkowy. Aby to osiągnąć, potrzebna jest dzienna dawka pigułki, więc nie dochodzi do nagromadzenia hormonów, a nasze ciało ma w rzeczywistości przerwę od owulacji, gdy stosujemy hormonalną antykoncepcję.

Istnieje jedna szczególna plotka (mit), która krąży po sieci i jest to pytanie: Czy powinnaś przerwać stosowanie pigułek po 10 latach? W rzeczywistości nie ma dowodów na to, że jest to korzystne, a Twój lekarz zazwyczaj powie Ci, że możesz kontynuować przyjmowanie pigułek tak długo, jak chcesz, i że jest to dla Ciebie bezpieczne. Zaprzestanie i ponowne rozpoczęcie przyjmowania pigułek może wiązać się z pewnym ryzykiem, którym teraz omówimy.

Powrót do tabletek antykoncepcyjnych po przerwie

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć zrobić sobie przerwę od stosowania pigułek, za chwilę zajmiemy się nimi bardziej szczegółowo. Jeśli jednak trafiłaś tutaj tylko dlatego, że zastanawiasz się, czy przerwa byłaby dla Ciebie dobra, i nie masz żadnych innych powodów do zaprzestania przyjmowania pigułek (takich jak skutki uboczne lub starania o zajście w ciążę), badania naukowe wskazują, że odpowiedź brzmi: nie.

Płodność

Ponieważ głównym celem antykoncepcji jest uniemożliwienie zajścia w ciążę, można się zastanawiać, czy długotrwałe jej przyjmowanie nie wpłynie na płodność. W rzeczywistości jednak badania wykazały, że osoby, które zaprzestały stosowania antykoncepcji hormonalnej, mają bardzo podobny poziom płodności jak osoby, które zaprzestały stosowania innych form antykoncepcji, takich jak prezerwatywy.

W wielu badaniach stwierdzono, że na płodność nie ma wpływu rodzaj antykoncepcji przyjmowanej przed zaprzestaniem jej stosowania.

Ryzyko zakrzepów krwi

Istnieje udowodniony związek między doustną antykoncepcją a zakrzepami krwi, który wcześniej szczegółowo omówiliśmy. Zrozumiałe jest, że wiele z nas obawia się tego ryzyka.

W przypadku stosowania złożonych doustnych tabletek antykoncepcyjnych, takich jak np. Yasmin, ryzyko powstania zakrzepów krwi jest największe w momencie rozpoczęcia stosowania antykoncepcji, jeśli pacjentka nigdy wcześniej nie stosowała tych tabletek. W takich przypadkach może to wynikać z faktu, że przyjmowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych może ujawnić wszelkie problemy z krzepliwością krwi, które mogą występować u pacjentek w sposób naturalny.

Badania wykazały jednak, że ryzyko powstania zakrzepów krwi może być większe w przypadku przerwania stosowania złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego na cztery tygodnie lub dłużej, a następnie ponownego rozpoczęcia jego stosowania.

Nowotwór

Istnieją dowody wskazujące na to, że stosowanie złożonej antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i raka piersi, ale to zwiększone ryzyko jest niewielkie i zmniejsza się wraz z upływem czasu od zaprzestania stosowania tej metody. W jednym z badań wykazano, że zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zmniejsza się po zaprzestaniu stosowania złożonej antykoncepcji hormonalnej, ale u osób stosujących ją przez dłuższy czas może ono być mniejsze.

Może to brzmieć przerażająco, ale inne badania wykazały, że osoby, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną lub stosowały ją w przeszłości, mają znacznie zmniejszone ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, takie jak rak endometrium, rak jajnika i rak jelita grubego. Ryzyko rozwoju zarówno raka endometrium, jak i raka jajnika zmniejsza się wraz z długością okresu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Dobrze jest zapoznać się z historią swojej rodziny, aby sprawdzić, czy ryzyko zachorowania na określony rodzaj nowotworu nie jest u Ciebie naturalnie wyższe. Lekarz będzie w stanie omówić to z Tobą bardziej szczegółowo.

Zobacz także:

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *