e-przychodnie.pl-22

Czy jestem w ciąży?

Nie możesz zajść w ciążę przez takie rzeczy jak pocałunki, dotykanie lub seks oralny, tylko podczas czynności, w których nasienie, które zawiera plemniki, wchodzi w bezpośredni kontakt z pochwą.

Aby zajść w ciążę, jajeczko musi zostać uwolnione z jajników, a następnie zapłodnione przez plemniki. Każdego miesiąca uwalniasz komórkę jajową (czasem dwa) około 14 dni po pierwszym dniu miesiączki lub 10-16 dni przed rozpoczęciem następnej miesiączki. Komórka jajowa przemieszcza się w dół jajowodów, które łączą jajniki z macicą. Po uwolnieniu jajko żyje około 24 godzin. Ten proces nazywa się owulacją.

Technicznie rzecz biorąc, bardziej prawdopodobne jest, że kobieta zajdzie w ciążę podczas owulacji, ale nie można dokładnie określić, kiedy masz owulację, ponieważ cykl menstruacyjny może się różnić w każdym miesiącu.

Chociaż może to wydawać się, że istnieje niewielka szansa na zajście w ciążę, ważne jest, aby pamiętać, że plemniki mogą żyć w twoim ciele do siedmiu dni.

Kiedy można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

Jeśli w ciągu ostatnich pięciu dni uprawiałaś seks bez stosowania antykoncepcji lub uważasz, że Twoja antykoncepcja z jakiegoś powodu zawiodła, nie panikuj – zazwyczaj możesz zapobiec ciąży, stosując antykoncepcję awaryjną, jeśli działasz szybko.

Antykoncepcja awaryjna:

Awaryjna pigułka antykoncepcyjna (ellaOne, Escapella) – EC emergency contraception

Awaryjna pigułka antykoncepcyjna

Awaryjne pigułki antykoncepcyjne działają poprzez zapobieganie lub opóźnianie owulacji
Istnieją dwa rodzaje pigułek awaryjnych EC (emergency contraception):

  • Lewonorgestrel (LNG), który można przyjmować do 72 godzin (3 dni) po stosunku bez zabezpieczenia
  • Octan uliprystalu (UPA), który można przyjmować do 120 godzin (pięć dni) po stosunku bez zabezpieczenia


Pigułka EC jest tym skuteczniejsza, im szybciej ją zażyjesz
Receptę na awaryjną pigułkę antykoncepcyjną można otrzymać poprzez skorzystanie z konsultacji online na e-przychodnie.pl. Średnia cena tabletki „po” wynosi 90–100zł, lub 30-40zł – w zależności od marki leku. Ceny mogą się jednak różnić w zależności od apteki.

W wywiadzie zdrowotnym, zostaniesz poproszona o odpowiedź na kilka pytań, w tym o to, czy przyjmujesz inne leki, kiedy odbyłaś stosunek seksualny bez zabezpieczenia, gdzie jesteś w swoim cyklu menstruacyjnym i inne.

Wykonanie testu ciążowego

Testy ciążowe zwykle polegają na odsączeniu małego plastikowego patyczka, a czasami namoczeniu kubka i zanurzeniu w patyczku testowym. Test poszukuje hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG), który jest obecny w moczu kobiety w ciąży.

Nagromadzenie się tego hormonu w organizmie zajmuje trochę czasu, więc nie ma sensu wykonywać testu ciążowego bezpośrednio po stosunku bez zabezpieczenia. Jeśli w tym momencie martwisz się ryzykiem zajścia w ciążę, zaleca się stosowanie antykoncepcji awaryjnej. To zadziała do pięciu dni po seksie bez zabezpieczenia.

Aby uzyskać dokładny wynik, najlepiej wykonać test trzy tygodnie (lub 21 dni) po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub zaraz po tym, jak powinien nadejść miesiączka (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). pojawiają się w twoim moczu.

Test wyświetli wynik „pozytywny” lub „negatywny” (sprawdź instrukcje, jeśli wykonujesz test samodzielnie, aby dowiedzieć się, jak to rozpoznać).

JEŚLI TEST JEST NEGATYWNY

Ujemny wynik oznacza, że prawdopodobnie nie jesteś w ciąży, ale może również oznaczać, że hormon nie jest jeszcze wykrywalny. Jeśli wynik testu jest negatywny, ale miesiączka nie pojawia się, kiedy się tego spodziewasz, zaleca się wykonanie kolejnego testu ciążowego, który zwykle wykonuje się tydzień po pierwszym teście. Przydatna może być również wizyta u lekarza ginekologa. Może to być również dobry moment, aby porozmawiać z kimś o antykoncepcji, jeśli nie planowałaś zajść w ciążę.

JEŚLI TEST JEST POZYTYWNY

Wynik pozytywny oznacza, że prawie na pewno jesteś w ciąży. Ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa.

Jakie są wczesne oznaki ciąży?

Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że są w ciąży, ponieważ czują się inaczej.

Symptomy i objawy

czuję się chora
czuję się zmęczona
mam delikatne piersi
mam wahania nastroju
okres jest spóźniony


Ale nie wszyscy doświadczają wszystkich możliwych objawów ciąży.

Większość kobiet w ciąży nie ma miesiączek. Jeśli jednak zauważyłaś, że Twoje miesiączki są krótsze lub jaśniejsze niż zwykle, może to być oznaką ciąży.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *