recepty

Antykoncepcja – jaką wybrać?

Temat podejmowany przez niejedną kobietę, na rynku wybór antykoncepcji jest ogromny: tabletki, implanty, wkłady, zastrzyki, plastry czy prezerwatywy – co wybrać?

Skuteczna jest każda metoda, jeśli tylko używamy jej zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza. Nikt nie jest idealny: popełniamy błędy, zapominamy, mylimy się. To właśnie przez to skuteczność niektórych metod jest znacznie mniejsza niż na ulotce czy opakowaniu.

Do metod antykoncepcji zalicza się:

 • metody barierowe,
 • antykoncepcję hormonalną,
 • wkładki domaciczne,
 • sterylizację,
 • metody behawioralne.

Stosuje się je przed stosunkiem seksualnym lub w jego trakcie. Natomiast antykoncepcja postkoitalna jest skuteczna do kilku dni po odbyciu stosunku. Skuteczność określana się ogólnie jako procent kobiet, które zachodzą w ciążę w trakcie roku stosowania danej metody.

Dane dotyczą odsetku ciąż (rozumianej jako zaczynającą się po zagnieżdżeniu się zarodka) po 1 roku stosowania danej metody

Skuteczność danej metody antykoncepcyjnej - wykres
Kliknij, aby powiększyć
Skuteczność danej metody antykoncepcyjnej - tabela do wykresu
Kliknij, aby powiększyć

Bibliografia: [https://pl.wikipedia.org/wiki/Antykoncepcja#cite_note-26]

Powyższy wykres pokazuje skuteczność wybranych metod antykoncepcyjnych, największą popularnością cieszą się prezerwatywy – ze względu na stosunkową niską cenę oraz łatwą dostępność na rynku. Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy wynosi 2–15, co oznacza, że wśród 100 stosujących tę metodę antykoncepcji kobiet tyle zaszło w ciążę w ciągu roku.

Antykoncepcja hormonalna wśród metod zapobiegania ciąży cieszy się znaczną popularnością. Do tej metody antykoncepcji należą: 

 1. Pigułki antykoncepcyjne,
 2. Plastry antykoncepcyjne,
 3. Krążki dopochwowe,
 4. Wkładki domaciczne hormonalne,
 5. Implanty antykoncepcyjne,
 6. Zastrzyki antykoncepcyjne.

Antykoncepcja hormonalna polega na podawaniu sztucznych hormonów płciowych, wskutek czego dochodzi do zahamowania owulacji oraz zagęszczenia śluzu szyjkowego.

Wskaźnik Pearla dla antykoncepcji hormonalnej wynosi od 0,2-0,5 (dla jednofazowej tabletki antykoncepcyjnej) do 1-3 (dla minipigułki czy wkładki domacicznej).

Z badań wynika, że antykoncepcja hormonalna jest bardziej skuteczna od stosowania klasycznych metod antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy. Jednak żadna metoda (oprócz: histerektomii – zabiegu chirurgicznego usunięcia macicy) antykoncepcji nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed nieplanowaną ciążą.

Pamiętajmy jednak, aby zmaksymalizować skuteczność danej metody antykoncepcyjnej musimy stosować się do zaleceń lekarza.

opracowane przez zespół e-przychodnie.pl

9 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *