afterpill

Antykoncepcja awaryjna: uratowana noc!

Antykoncepcja awaryjna jest znana jako „pigułka po” – z oczywistych powodów. Została ona opracowana specjalnie na wypadek, gdyby coś poszło nie tak z Twoją antykoncepcją, a Ty musiałabyś się martwić, że zajdziesz w ciążę.

Jeśli zdarzy jeśli zapomniałaś się zabezpieczyć przed stosunkiem, bądź prezerwatywa nie sprawdziła się – zachowaj spokój. Nie wpadaj w panikę – właśnie po to wymyślono antykoncepcję awaryjną! Pigułka „dzień po” działa podobnie do zwykłej pigułki, którą wiele kobiet stosuje jako metodę antykoncepcji. Jedna zasadnicza różnica polega na tym, że pigułka „dzień po” zawiera większą dawkę hormonów (>10 razy). Kolejna istotna różnica: Nie jest to niezawodna ochrona na co dzień.
Pigułka „dzień po” nie powstrzyma Twojego jajeczka przed spotkaniem z plemnikiem, tak jak zwykła pigułka, ani nie zapobiegnie zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka.

Tak więc pigułka „dzień po” nie pomoże, jeśli już doszło do owulacji. Jej działanie polega jednak na zatrzymaniu lub odroczeniu owulacji. Nie ma jajeczka, nie ma zapłodnienia. Antykoncepcja awaryjna może również wywołać w macicy skutki, które uniemożliwią zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Pigułka „dzień po” nie przerywa jednak istniejącej ciąży.

Antykoncepcja awaryjna nie chroni również przed zakażeniem wirusem HIV (wirus wywołujący AIDS) i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI). Jeżeli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową, należy używać prezerwatywy.

Sprawdźmy liczby i fakty

Niemniej jednak pigułka „po” zapobiega zajściu w ciążę po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jest ona najskuteczniejsza, jeśli zażyjesz ją jak najszybciej po stosunku – najlepiej w ciągu pierwszych 12-24 godzin. Jednak nawet po 24 godzinach jej skuteczność wynosi 95%, a po 48 godzinach od stosunku spada do zaledwie 58%.

Dostęp do antykoncepcji awaryjnej różni się w zależności od kraju, w którym mieszkasz. W niektórych krajach można ją kupić bez recepty w aptece. W innych trzeba najpierw udać się do lekarza i uzyskać receptę.

Jednak prawo w Polsce pozwala na zakup tabletki „dzień po” tylko i wyłącznie z receptą. Na stronie e-przychodnie.pl możesz odbyć konsultację lekarską online, po uzupełnieniu wywiadu lekarskiego możesz otrzymać eReceptę w zaledwie 5 min!

Zastanów się, jakie masz możliwości – i co będzie dla Ciebie najlepsze!

Jeśli czujesz się przestraszona, bezradna lub osamotniona w tej sytuacji, najważniejsza jest rozmowa z kimś, komu ufasz. Należy zwierzyć się jej ze swoich obaw i lęków, nawet tych niezwiązanych z antykoncepcją awaryjną. W takiej sytuacji wiele kobiet jest przerażonych możliwością przypadkowego zajścia w ciążę po tym, jak doświadczyły problemów ze stosowaniem antykoncepcji.

Nikt nie powinien Cię zmuszać do rozmowy z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli nie chcesz, aby się o tym dowiedzieli, zwróć się do swojego lekarza . To oni są ekspertami i z pewnością będą w stanie udzielić poufnej porady. Nie zapominaj – nie jesteś sama!

Rozmowa z lekarzem lub doradcą powinna być okazją do spokojnej rozmowy o możliwościach. Nie spiesz się. W końcu to Twój wybór i tylko Ty podejmujesz tę decyzję.

Zobacz również:

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *