Od jakiego roku życia mogę uprawiać seks?

Seks a prawo polskie – w Polsce legalnie seks można uprawiać od 15 roku życia. Jednak 16-letnia dziewczyna może skorzystać z konsultracji ginekologicznej tylko i wyłącznie z opiekunem prawnym (rodzicem). 

Wiek przyzwolenia na odbywanie stosunku płciowego określono na 15 rok życia. Oznacza to, że seks z młodszą osobą może być traktowany jako przestępstwo, pod warunkiem, że druga osoba ukończyła już 17 lat. 

Badania pokazują, że co trzecia osoba w wieku 15 lat ma już za sobą przygody seksualne. Należy pamiętać, że podejmowane decyzje dotyczące współżycia seksualnego nie idą w parze z edukacją seksualną. Co roku ponad 20 tysięcy młodych dziewcząt pada ofiarą niechcianej ciąży. Decyzja dotycząca pierwszego stosunku powinna być podjęta świadomie przez obie strony. Bardzo ważne jest, aby społeczeństwo szerzyło naukę dotyczącą edukacji seksualnej – o zabezpieczeniach, antykoncepcji hormonalnej (w tym tabletka 72h po), czy chorobach wenerycznych.

Obcowanie płciowe i inne czynności seksualne z osobą poniżej 15. roku życia stanowią przestępstwo z art. 200 Kodeksu karnego

Nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, a także nadużycie zaufania lub udzielenie korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy, w celu doprowadzenia małoletniego (czyli osoby, która nie ukończyła 18 lat i nie zawarła małżeństwa) do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania jej karane jest pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do lat 5. Na zasadach określonych w Kodeksie karnym odpowiadają osoby, które popełniły czyn po ukończeniu 17 lat. Odpowiedzialność nieletnich określa ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich[28].

Art. 199. Seksualne nadużycie stosunku zależności lub krytycznego położenia 

§ 1.
Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2.
Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony na szkodę małoletniego, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3.
Karze określonej w § 2 podlega, kto obcuje płciowo z małoletnim lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej albo doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, nadużywając zaufania lub udzielając w zamian korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy.

Mimo przyspieszenia tempa rozwoju młodzieży i obniżania się wieku inicjacji seksualnej nastolatków, problemy i zagrożenia związane z aktywnością płciową małoletnich powodują, niechciane ciąże u osób małoletnich.

Rozpoczęcie współżycia musi iść w parze z odpowiedzialnością. Decydując się na ten krok musisz być gotowa na przyjęcie różnych konsekwencji wynikających z podjęcia tej decyzji, m.in. musisz posiadać dokładną wiedzę na temat antykoncepcji. Jeśli masz wątpliwości – zaczekaj z rozpoczęciem współżycia!

Nasza strona internetowa e-przychodnie.pl została stworzona z myślą o pacjentach, którzy pilnie potrzebują konsultacji lekarskiej, jednak nie mają możliwości, aby udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W związku z tym warto wybrać konsultacje online, na których można otrzymać receptę na środki antykoncepcyjne. W naszej przychodni dostępna jest też antykoncepcja awaryjna, na którą bez komplikacji otrzymasz e-receptę. Tak więc jeśli interesuje Cię e-recepta antykoncepcja awaryjna, w tym przypadku nasza strona może okazać się pomocna. 

Jeśli chodzi o usługi, jakie standardowo oferuje nasza zdalna przychodnia, antykoncepcja awaryjna jest chętnie wybierana przez kobiety, które natychmiast potrzebują pomocy. Zadajemy sobie sprawę, że antykoncepcja awaryjna, jak i ta stosowana regularnie to niezwykle ważna kwestia, więc jeśli poszukujesz takiej usługi możesz umówić się u nas na wizytę z lekarzem, który z pewnością udzieli porady, odpowie na wszystkie pytania, a następnie wypisze potrzebną receptę. Recepta na antykoncepcje online może zostać zrealizowana właściwie w każdej aptece. 

Aby skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, zachęcamy do umówienia się na konsultację. W przypadku, kiedy masz wątpliwości co do tego typu wizyt lub tego, jak ma Ci zostać wypisana antykoncepcja online opinie mogą okazać się dla Ciebie przydatne.

Konsultacja online

kontynuuacja antykoncepcji hormonalnej
PLN 49,99
  • Okres leczenia: 1-3 miesiące
  • Konsultacja trwa niecałe 5 min
  • Kod eRecepty dostaniesz SMS i emailem
Popularne

Aby zapisać się na wizytę musisz tylko wypełnić formularz, wpisać swoje dane, następnie dokonać wpłaty. Po wykonaniu tych czynności pozostaje Ci tylko kontakt z lekarzem. W przypadku, kiedy masz jakieś pytania, możesz śmiało skonsultować się z nami drogą telefoniczną lub mailową. 

Z wielką przyjemnością udzielimy Ci porady, wyjaśniając wszelkie szczegóły. Być może Twoje wątpliwości rozwieje przygotowana przez nas lista najczęściej zadawanych pytań, na które odpowiedzi udzieliliśmy (znajdziesz je na naszej stronie). Zachęcamy Cię też do odwiedzenia naszego bloga, na którym umieszczamy wiele ciekawych treści związanych z medycyną. W sytuacji, kiedy nie jesteś przekonana/przekonany co do naszego profesjonalizmu, sprawdź na naszej stronie „opinie antykoncepcja awaryjna”, gdzie przeczytasz, co sądzą o nas stali pacjenci.

Specjaliści zatrudnieni w naszej przychodni posiadają odpowiednie kwalifikacje, a dodatkowo cechuje ich empatia, którą wykorzystują w codziennych konsultacjach z pacjentami. Korzystając z wizyt w naszym serwisie internetowym możesz liczyć na zachowanie pełnej prywatności i dyskrecji. Usługi realizowane przez naszą przychodnię są błyskawicznie, co jest niezwykle doceniane przez naszych pacjentów.